Antimikrobiální přípravky na ruce: aneb když mýdlo na ruce není po ruce
Nejen v dnešní době, ale vždy by měla být hygiena na prvním místě. Vždyť nejen Covid-19, ale i jiné patogeny se mohou z rukou dostat do těla. Stačí jen málo: rukou, na které je patogen, si sáhnout do obličeje, na ústa. Již v minulosti nás sužovaly lokální epidemie žloutenky (příznačně nazývané nemoc špinavých rukou) či pravidelně se vracející chřipkové epidemie.
Jedním ze základních pravidel v těchto situacích je mýt si ruce. Ruce bychom si měli umýt vždy, kdy hrozí, že jsme si na ruce mohli přenést patogen. Když se zamyslíme je to častěji, než by si kdokoliv z nás přál. Nejrizikovější jsou kliky u dveří, nákupní košíky, madla v hromadné dopravě. Tyto věci projdou za den tak říkajíc stovkami rukou. Určitou hygienickou pastí jsou toalety. Po toaletě si každý umyjeme ruce, tak jak nás to učily maminky od malička, ale když chceme odejít a vezmeme za kliku, abychom si otevřeli dveře opět hrozí riziko přenosu. A zase si umýt ruce, ale ty dveře se mezi tím zase zavřou. To je nekonečný kruh.
Ale jsou situace, kdy mýdlo a voda po ruce jednoduše nejsou – hromadná doprava, návštěva veřejné budovy, úřadu a jiné. V tento moment je dobré mít po ruce antimikrobiální přípravek. Ano, v dnešní době je u každého vstupu nádoba s desinfekcí, ale může se stát, že při časté aplikaci dojde k podráždění pokožky.
Antimikrobiální a antibakteriální gely musejí být dermatologicky testovány a jsou určeny pro přímé použití na kůži. Obvykle stačí jen malé množství přípravku, v případě gelu kapka velikosti hrášku, kterou promneme v ruce jako bychom si myli ruce pod vodou. Pokud má podobu spreje, stříkneme jednou či dvakrát na jednu a druhou dlaň a opět protřeme. Výhodou spreje je že jej lze aplikovat i na jiné povrchy než jen ruce.
Antimikrobiální nebo antibakteriální?
Zní to sice stejně, ale bohužel není tak se nenechte napálit. Zatím co antibakteriální přípravky jsou účinné pouze na bakterie a začínají na pokožce působit asi do 90 sekund. Antimikrobiální přípravky dokáží zničit 99 % všech mikrobů, tedy bakterie, bacily ale hlavně i viry. Hlavní složkou antimikrobiálních přípravků je alkohol, který právě ničí všechny ty mikroby, aby byl v přípravku opravdu účinný musí jej obsahovat alespoň 60% . Proto je ve složení (INCI) hledejte vždy na prvním místě bývá označován jako ethanol, alcoholdenat nebo denaturalised alcohol , všechny tři jsou jistou formou alkoholu.Všeho s mírou
Antimikrobiální přípravek je opravdu určen jen pro případ, kdy není možnost si ruce umýt mýdlem a vodu. Rozhodně ho nelze použít k očistě od mechanických nečistot (viditelně zašpiněné ruce z dílny, zahrady a podobně). Alkohol v antimikrobiálních přípravcích může způsobovat vysušovaní pokožky, je proto vhodné pravidelně používat krém na ruce.!!Tyto přípravky není v hodné používat na jiné části těla než na ruce a už vůbec ne na sliznice, obsažené látky by mohli působit dráždivě!!